60 novih radnih mjesta uz kreditni potencijal od 25 milijuna kuna

1507vzzupanija

Na već tradicionalnoj kavi s predstavnicima medija u Županijskoj palači, župan Varaždinske županije Predrag Štromar i njegov zamjenik Alan Košić osvrnuli su se na realizaciju programa „Kreditom do uspjeha 2014“ te aktualne županijske projekte...

Među njima je i razmjena udžbenika, subvencioniranje troškova prijevoza učenika i gradnja škola po modelu javnog privatnog partnerstva.

Tako je zamjenik župana Alan Košić predstavio stanje nakon završetka prvog kruga natječaja programa za kredite. Spomenuti krediti namijenjeni su poduzetnicima, pretežito za kupnju nove opreme ili izgradnju proizvodnih hala. Naime, programom je bio osiguran kreditni potencijal od 25 milijuna kuna koji je iskorišten u stopostotnom iznosu. Uz subvenciju kamata Ministarstva, Županije i jedinica lokalne samouprave kamata za krajnjeg korisnika kreće se od 2% do 4%. U ovom programu sudjelovalo je 12 jedinica lokalne samouprave područja Varaždinske županije, te 12 banaka.

–Interes za program kredita bio je upola veći od ponuđenih sredstava, što je pozitivan pokazatelj velikog interesa i zalaganja naših poduzetnika za daljnjim razvojem i zapošljavanjem - naglasio je zamjenik Košić te dodao da poduzetnici koji su dobili kredite zapošljavaju 458 radnika, a odobrenim kreditima planira se otvoriti još 60 novih radnih mjesta.

Župan Varaždinske županije Predrag Štromar istaknuo je kako i s ovim programom Županija nastavlja s pozitivnim trendom smanjenja broja nezaposlenih. Trenutno je u Varaždinskoj županiji 7056 nezaposlenih, što je u odnosu na godinu prije smanjenje za oko 20%.

-Cilj nam je približiti se broju iz 2008. godine kada smo imali 6500 nezaposlenih i nadam se da ćemo već iduće godine doći do tog broja - naglasio je župan Štromar dodavši da se i dalje radi na traženju investitora, ali i povećanju plaća radnika.

Osim spomenutih programa i projekata, župan je izrazio zadovoljstvo trenutnim stanjem i provedbom projekta besplatne razmjene i nabave udžbenika. Naime, više od 90% učenika predalo je knjige u svoje škole u jako dobrom stanju, a sad se radi na nabavi preostalih udžbenika. Naime, za nabavu udžbenika Varaždinska županija osigurala je oko 2.1 milijuna kuna, a za kompletnu informatičku podršku (nove školske kompjutere s pripadajućim programom) oko 131.000,00 kuna. Također je naglašeno kako su upisi u srednje škole protekli veoma dobro te je upisano preko 2000 učenika.

-Više od 200 učenika iz susjednih županija upisalo se u naše škole što nam dovoljno govori o kvaliteti samog obrazovanog sustava naše županije - naglasio je župan Štromar i dodao kako će se i u novoj školskoj godini sufinancirati trošak prijevoza srednjoškolaca.

Što se tiče projekta javno privatnog partnerstva, u Hrvatskoj je trenutno u pripremi ukupno 14 JPP gradnje, rekonstrukcije i dogradnje javnih zgrada, čija je vrijednost 981,5 milijuna kuna. Čak polovica ukupnog iznosa projekta bit će uložena u Varaždinsku županiju. Radi se o gradnji nekoliko osnovnih škola ukupne vrijednosti 107 milijuna kuna: rekonstrukciji i dogradnji OŠ I. K. Sakcinskog u Ivancu (16,2 milijuna kuna), izgradnji nove Područne škole Ključ i sportske dvorane u Novom Marofu (26,6 milijuna kuna), te nove škole Vladimir Nazor i sportske dvorane u Sv. Iliji (36,5 milijuna kuna), kao i rekonstrukciji i dogradnji OŠ Martijanec (projekt vrijedan 27,7 milijuna kuna). Osim toga, projektom JPP-a obuhvaćena je i dogradnja OB Varaždin vrijedna 370 milijuna kuna.