Raspored Renesansnog festivala

raspored-renesansnog-festivala

Cjelokupni raspored svih dana renesansnog festivala...

ČETVRTAK (28. kolovoza)
19,00 – formalno otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
(samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)
- postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
- viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
- koprivnički mušketiri– vatreni show

SVAKODNEVNI PROGRAM
PETAK (29. kolovoza) od 17,00 sati
SUBOTA i NEDJELJA ( 30. - 31. kolovoza ) od 10,00 do noćnih sati:
Glavna tema – renesansno kulinarstvo – priprema jela na kasnosrednjovjekovni način

- najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari...)
- najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, fileki, Podravkina kraljevska jela, pivo Pan, vino i medovina)
- život u srednjovjekovnim viteškim logorima
- izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
- viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama i mušketama, pucanje iz topova)
- gađanje opsadnim spravama
- viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,...)
- nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
- srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, pjesnici...
- srednjovjekovni vrtić - plesovi i predstave
- srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
- srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske i Hrvatske
- dnevne i noćne opsade Koprivnice
- mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
- život u selu „gubavaca"

Renesansni festival je prva manifestacija ovog tipa bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koje će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma velikog krigla je 25 kn, a malog 15 kn.

29. kolovoza – PETAK
17,00 – početak manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
17,30 – Vere Gratia (Slovačka)
18,00 – viteška skupina Red čuvara Grada Zagreba
18,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
19,00 – viteška skupina Markus M (Češka)
19,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)
20,00 – vatreni show Koprivničkih mušketira
20,30 – nastup trbušnih plesačica
Noćni život u viteškim logorima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
17,00 Renesansni ražanj
- priprema jela (meso na velikom maču) na posebnom roštilju od cigle -
demonstracija pripreme jela i ukrašavanja - Podravkin kraljevski kuhar Zlatko
Sedlanić
- priprema i prodaja ražnjića na malim mačevima
- mogućnost pečenja jegera i špeka na botama na otvorenom ognjištu za posjetitelje
- Izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva

30. kolovoza – SUBOTA
Besplatni Renesansni vlak
(Polazak iz Zagreba oko 10 sati, povratak je oko 21 sati)

ZRINSKI TRG
10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg
11,00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg
11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu, slikanje s
građanima i posjetiteljima
11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara
Natjecanje profesionalnih kuhara iz Hrvatske

16,00 – početak natjecanja – 10 ekipa, kuhar + 2 pomoćnika
- zadane namirnice vepar, kopun, zec, kopriva, kaše

18,30 – izlaganje jela na kraljevskoj pozornici, ocjenjivanje
proglašenje pobjednika – uručivanje velike drvene kuhače (prelazni
trofej) pobjedniku + pehara za tri prvoplasirane ekipe
humanitarna licitacija natjecateljskih jela u korist gubavaca
- Izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva (cijeli dan)

KRALJEVSKA POZORNICA
12,00 - dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje
slobodnog kraljevskog grada građanima Koprivnice
- predstavljanje viteških skupina
- proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
- darivanje Kralja
- predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
- predstavljanje kraljevskog stola
- odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva
- poklon samostanskog piva od koprive i degustacija
13,00 – nastup žonglera Trilja IV
13,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
14,00 – Društvo Baron (Slovenija)
14,30 – Cesarsko kraljevi Ptuj (Slovenija)
15,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
15,30 – renesansni plesovi grupe Kontea (Konjščina)
16,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
16,30 – viteška skupina Blout zi bluoda (Austrija)
17,00 – dostavljanje hrane „gubavcima"
17,30 – viteška skupina Markus M (Češka)
18,00 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
18,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
19,00 – lov na pivsku coprnicu

VITEŠKA POZORNICA
14,00 – streličarski turnir
14,30 – viteška skupina Red čuvara grada Zagreba
15,00 – lov na veprića
15,30 – Thúry Baranta Közösség - Vitézlő Oskola (Mađarska)
16,00 – viteški mele – grupne borbe vitezova (Vitezovi Zelingradski i druge viteške
skupine)
16,30 – Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)
17,00 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
17,30 – Gruppo Storico Sbandieratori e Musici Pro Loco (Italija)
18,00 – viteška skupina Crni vitezovi (Mađarska)
18,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska);
19,00 – Koprivnički mušketiri i haramije

Večernji sati
- osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
- noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama
- Glazbeni sastav Holloenek Hungarica
- Gutači vatre – Markus M (Češka)
- Trbušne plesačice „Sahara"
- vatreni show (Koprivnički mušketiri)

31.kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG
10,00 – početak manifestacije
Ukrašavanje renesansnog stola

KRALJEVSKA POZORNICA
12,30 – nastup dvorske lude
13,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
13,30 – Renesansna lutkarska predstava „Princezin smješak"
14,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
15,00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
16,00 – Koprivnički mušketiri i haramije
16,30 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
18,00 – dostavljanje večere „gubavcima"
18,30 – viteška skupina Blout zi bluoda (Austrija)
19,00 – lov na pivsku coprnicu

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
Mali renesansni kuhari
11,00 – 14,00 – djeca pripremaju pogačice s koprivama ( DND )
14,00 – 16,00 – ukrašavanje kraljevskog stola, rezbarenje voća i povrća – kraljevski
kuhar Podravke - promocija kraljevskog jela s pivom i Vegetom
mediteran

Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara
16,00 -18,00 – natjecanje u pripremi gulaša od divljači (10 ekipa)
Natjecanje kuhara amatera koji će se prijaviti putem lokalnih medija
Proglašenje najboljih i uručenje priznanja

- Izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva (cijeli dan)

VITEŠKA POZORNICA
12,30 – Gruppo Storico Sbandieratori e Musici Pro Loco (Italija)
13,00 – Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)
13,30 – Egri viteszlo oskola (Mađarska)
14,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
15,00 – lov na veprića
15,30 – Thúry Baranta Közösség - Vitézlő Oskola (Mađarska)
16,00 – viteška skupina Markus M (Češka)
16,30 – viteška skupina Crni vitezovi (Mađarska)
17,00 – Red čuvara grada Zagreba
17,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
18,00 – bitka za Grad

Večernji sati
- osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
- Glazbeni sastav Holloenek Hungarica
- Gutači vatre – Aramis (Slovačka)
- vatreni show (Koprivnički mušketiri)

Sudionici:
Viteške skupine iz Hrvatske:
Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)
Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
Dubovački streličari (Karlovac)
Kliški uskoci (Klis)
Vitezovi Vranski (Pakoštane)
Šibenska gradska straža (Šibenik)
Red Srebrnog zmaja (Zagreb)
Red čuvara grada Zagreba (Zagreb)
Ordo Sancti Viti (Rijeka)
Praškocijeve haramije
Streličarski klub „Primitivni luk i strijela"
Trakošćanski streličari (Koprivnica)
Streličarski klub Koprivnica
Koprivnički mušketiri i haramije

Viteške skupine iz inozemstva:
Aramis (Slovačka)
Markus M (Češka)
Ursus (Slovačka)
Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)
Blout zi bluoda (Austrija)
Egri viteszlo oskola (Mađarska)
Društvo Baron (Slovenija)
Crni vitezovi (Mađarska)
Janez Kamniški(Slovenija)
Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)
Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
Povijesna skupina Celjani (Slovenija)
Gruppo Storico Sbandieratori e Musici Pro Loco (Italija)
Lupo Passante Monselice (Italija)
Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)
Druščine Zlate ostroge (Slovenija)
Celjski vitezi Red zmaja (Slovenija)
Thúry Baranta Közösség - Vitézlő Oskola (Mađarska)

Napomena:
Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa
Mostarina 1 kn
Naplata parkinga: petak – 5 kn, subota i nedjelja – 10 kn dnevna karta
Kretanje i zadržavanje na mjestu održavanja manifestacije na vlastitu odgovornost.

Izvor: http://www.renesansnifestival.hr/